ترک اعتیاد خانه سپیدترک اعتیاد خانه سپید

ترک اعتیاد تریاک

ترک اعتیاد تریاکReviewed by dr.javanshir on Oct 6Rating: 5.0ترک اعتیاد تریاک - درمان اعتیاد تریاک - روش ترک اعتیاد تریاک - راههای ترک اعتیاد تریاک - عوارض اعتیاد تریاک - مرکز بستری ترک اعتیاد تریاک

ترک اعتیاد تریاک روش ترک اعتیاد تریاک عوارض استفاده تریاک درمان اعتیاد تریاک (برای ترک اعتیاد تریاک چه باید کرد)

برای ترک اعتیاد تریاک اول باید دانست تریاک چیست وچه عوارضی اعتیاد تریاک و مصرف آن دارد؟
لغت لاتین تریاک، “اوپیوم” گرفته شده از زبان یونانی به معنای “عصاره گیاه” است و خود تریاک نیز ابتدا به شکل عصاره یا شیره گیاه خشخاش تولید می شود.
تریاک صمغ یا شیره خشک استخراج شده از گرز گیاه خشخاش (پاپاور سومنی فروم ) است. به همین دلیل به آن به زبان لاتینی اشک گیاه پاپاور یا “لاکریما پاپاوریس”  هم گفته می شود. روش سنتی استخراج این صمغ، زخمی و خراشیدن گرز کال گیاه خشخاش است. (ترک اعتیاد تریاک)با این کارمایعی سفیدرنگ به بیرون گرز تراوش می کند که به سرعت تغییر رنگ داده و به جسم جامد زردنگی تبدیل شده که در معرض هوا به ماده قهوه ای رنگ تبدیل می شود.
تاریخچه تریاک:

حدود 5000 سال پیش، سومری ها که در منطقه بین النهرین و عراق فعلی می زیستند به خواص این گیاه پی برده و گیاه خشخاش را کشت می کردند.در آنزمان مردم سومر گیاه خشخاش را “هول گیل”  یا گیاه شادی می نامیدند. این احتمال وجود دارد که آنها متوجه شدند که این گیاه سرخوشی، شادی و خواب آلودگی می آورد. در کتیبه هاییکه به 2000  سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد، اشاره به استفاده جهت کودکان بیقرار وآرام کردن آنها شده است. در پاپیروس اِبِرس  که به حدود 1500 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد و در واقع یکی از قدیمی ترین متون پزشکی جهان و مصر باستان است، واضحاً به خواص آرام کنندگی و خواب آوری عصاره گرزهای خشخاش اشاره شده است.
در جهان غرب عصاره گیاه خشخاش ارتباط تنگاتنگی با لغت “تریاک” نداشته و مرتب به عصاره گیاه خشخاش اشاره می شود.(ترک اعتیاد تریاک) ریشه اصطلاح یا لغت تریاک و ورود آن به خزانه لغت مردم به زمان میتریداتس ششم پادشاه پونتوس  پادشاهی که بر منطقه وسیعی از اطراف دریای سیاه حکومت داشته باز می گردد. میتریداتس معجونی متشکل از زنجبیل، کرچک، دارچین، زعفران و عصاره گیاه خشخاش ساخته بود که به تریاکوم  معروف گردیده بود. بنابرین مفهوم یا اصطلاح تریاک لزوماً یا تماماً به عصاره گیاه خشخاش و خواص معجزه آسای آن باز نمی گردد بلکه مخلوطی از ده ها ماده غریب و نامتجانس است.
ظاهراً تریاکوم به تمدن اسلامی، اعراب و منطقه خاورمیانه با نام تریاک یا تریاق وارد می شود.(ترک اعتیاد تریاک) اما افیون و عصاره خشخاش بطور مستقل و جدای از مفهوم “تریاک” مورد اشاره طبیبان ایرانی مانند زکریای رازی و این سینا قرار گرفته است و آنها نیز به خواص ضد درد و خواب آوری آن اشاره می کنند.
بعد از قرون وسطی، اروپائیان از طریق آثار طبیبان ایرانی و اسلامی مجدداً با اثرات ضد درد و خواب آوری عصاره خشخاش آشنا می شوند. به تدریج  پزشکان و مردم در اروپا به شفابخشی آن در برخی بیماری ها و توان آن در کاهش درد ایمان آوردند. اعتیاد به تریاک از اواسط قرن 17 میلادی به بعد که به وسیله چینی ها به شکل تدخینی آن معرفی شد(با استفاده از حقه ووافور) به عنوان معضل اجتماعی مطرح شد. استفاده از عصاره خشخاش  در قرون هجدهم و نوزدهم رشد چشمگیری پیدا کرد و از جنبه درمانی به استفاده لذت جویانه برای ایجاد سرخوشی و لذت سرایت کرد.(ترک اعتیاد تریاک)
از ابتدای قرن بیستم، کشف مشتقات جدید مواد افیونی سرعت گرفت و کارخانه های داروسازی در جستجوی مواد ضد درد، خواب آور و شادی بخش، ترکیبات گوناگونی را بوجود آوردند.

عوارض مصرف تریاک (شروع اعتیاد تریاک)

یکبار استفاده از تریاک یا به اصطلاح دوز واحد مصرف صرف نظر از روش مصرف و ماده مصرفی با علایم زیر همراه هستند:
سرخوشی و شادابی- مصرف یک دوز از مواد افیونی در عده زیادی از انسان ها ایجاد حالت سرخوشی، بی غمی، شنگولی و طراوت می کند. البته هرکسی در استفاده اول این حالات را تجربه نمی کند و گاهی بیقراری و اضطراب در کنار سایر علایم مصرف بار اول مانند تهوع و استفراغ نیز وجود دارد.
بی دردی
افت هوشیاری- مصرف مواد افیونی خواب آور بوده و منجر به حالات لختی و خواب آلودگی می شود. بعد از مصرف دوز واحد  حالت چرت زدن بوجود می آید.
کاهش تنفس- دامنه حرکات تنفسی را کم کرده و به آهسته شدن تنفس منجر می شود. استمرار و شدت گرفتن این اثر به وقفه های تنفسی، سیانوز (کبودی) و کمبود اکسیژن و در نهایت توقف کامل تنفسی و مرگ منجر می شود. (ترک اعتیاد تریاک)به همین دلیل است که مصرف بیش از حد و ناگهانی مقادیر زیاد مواد افیونی کشنده است.
تهوع و استفراغ- مصرف بار اول  معمولا باعث حس تهوع شدید می شود و به همین دلیل از اولین مصرف خود احساس نارضایتی  می کنند.
خارش-  از طریق آزادسازی هیستامین باعث ایجاد احساس خارش می شوند. بیماران متعاقب مصرف آنها حالت خارش در بدن، صورت و اطراف بینی را دارند.
انقباض مردمک ها- در اثرصرف  مردمک ها تنگ می شوند و در صورت مصرف سنگین  مردمک ها بقدری کوچک می شوند که به حالت سنجاقی یا سر سوزنی  در می آیند…
تریاک ماده ای بسیار اعتیادآور است. در اثر استفاده از این ماده اشتیاق به مصرف چه جسمانی و چه روانی بسیار سریع پیشرفت می کند.
مصرف نادرست آن فاجعه می‌آفریند و تریاکی‌ها همگی دچار عوارض متعدد می‌شود. با مصرف تریاک ابتدا نوعی نشاط و خوشحالی زودگذر به شخص دست می‌دهد. پس از آن مرحله منفی آغاز می‌شود که فرد را برای بدست آوردن آن حالت خوش اولیه به ‌مصرف مجدد تریاک وا می‌دارد.
حرکات ارادی معتاد پس از مرحله اول کند‌می‌گردد و شخص نسبت به امور بی‌تفاوت می‌شود. اراده تریاکی سست و متزلزل و گریز از دام اعتیاد برایش مشکل است. معتاد از لحاظ اجتماعی و اخلاقی به قهقرا می‌رود و با زیر پا گذاشتن ضوابط اخلاقی و قوانین و مقررات همه فعالیت خود را پیرامون بدست‌آوردن ماده مخدر متمرکز می‌سازد. (ترک اعتیاد تریاک )در صورتی که ماده مخدر به معتاد نرسد دچار علایم خماری می‌شود و نشانه‌هایی مانند خمیازه ، آبریزش از بینی، عطسه ، عرق زیاد ، تپش قلب ، لرز ، بی‌قراری و اضطراب در او بوجود می‌آید. با ادامه محرومیت ، عوارض شدیدتر و استفراغ ، اسهال ، بی‌اشتهایی ، دردهای شدید پشت و شکم و عضلات دست و پا به عوارض دیگر افزوده می‌شود

عوارض ترک اعتیاد تریاک

حالت خماری بسیار ناراحت کننده و دردناک است.در واقع معتادین بیشتر برای جلوگیری از درد ناشی از خماری به مصرف آن ادامه می دهند تا به دست آوردن حس سرخوشی نخستین و یا رسیدن به تعادل جسمی و روانی !

ترک اعتیاد تریاک در مرکز بستری ترک اعتیاد خانه سپید زیر نظر پزشکان باتجربه انجام می شود

ارتباط با ما

user
درباره user
 

برترین خدمات درمان اعتیاد را در مرکز درمان و بستری ترک اعتیاد خانه سپید جستجو کنید

پزشکان متخصص و روانشناسان با تجربه در این مرکز کارنامه ایی درخشان در زمینه ترک اعتیاد به مواد مخدر و محرک دارند نجات از دام اعتیاد به فاصله یک تماس

ارتباط با مرکز بستری ترک اعتیاد خانه سپید

مرکز بستری ترک اعتیاد خانه سپید افتخار دارد در راستای کمک به مدد جویان ترک اعتیاد از هیچ کوششی دریغ ننماید (تولدی دوباره در راه است) فاصله رهایی از دام اعتیاد به اندازه یک تماس
آدرس: استان البرز-کرج - محمدشهر-بعد از میدان شهدای جعفرآباد-خیابان شمس-خانه سپید
تلفن ۰۲۶۳۴۴۰۸۰۴۶