ترک اعتیاد ناس

ترک اعتیاد مواد مخدر ناس
ناس یه ماده گیاهی اعتیاد آور است که با برگ تنباکو که در سایه خشک شده ساخته می شود . این ماده سبز رنگ است و بو و طعم بسیار تندی دارد . این برگ را نرم می کوبند و با اندکی آهک مخلوط کرده در جلوی دهان و میان لب و دندان می گذارند و برخی از ناسی ها هم ناس را با دستمال کاغذی در دهان می گذارند این ماده بیشتر در افغانستان کشت و ساخته می شود و برخی مردم ایران و بیشتر مناطق افغانستان و پاکستان و قسمتهایی از هند ، ترکمنستان ، تاجیکستان و ازبکستان از این ماده استفاده می کتتد . ناس نیکوتین بسیار بالایی دارد و علاوه برآن مانند تمام مخدرهای صنعتی و گیاهی توهم زاست و در رفتار فرد مصرف کننده اختلال ایجاد می کند .

عوارض کوتاه مدت مصرف ناس :

سرگیجه ، سردرد ، تهوع ، از دست دادن تعادل حرکتی و رفتاری ، ایجاد حرکات غیرطبیعی در چشم ، دندان قروچه ، اختلال در خواب ، وابستگی روحی ، لرزش ، تغییرات فشارخون و ضربان قلب ، تنها بخشی از عوارض کوتاه مدت این ماده مخدر است .

عوارض بلند مدت مصرف :

عوارض بلند مدت شامل : بی خوابی ، عدم تعادل رفتاری ، زودرنجی ، اختلال تمرکز ، اختلال رفتاری ، تاثیر در مخچه و مصرف کنندگان ناس به دلیل اینکه این ماده را دردهان خود می گذارند تا آب آن جذب دهان شود پس از مدتی باعث بیماریهای دهانی ، سرطان حنجره ، اختلالات و سرطان روده بزرگ و نارسایی کلیوی و همچنین سرطان لثه می شود
دستگاه گوارش و کلیه ها برای جذب و دفع آهک ساخته نشده و این ماده باید از طریق کلیه دفع شود و باعث می شود نارسایی های جبران ناپذیر کلیوی در فرد ایجاد شده و در آینده مجبور به دیالیز می شود و وابستگی روحی و روانی در ناس خیلی بالاتر از وابستگی جسمی یوده و ضربه های مهلکی به افراد وارد می کند . وباعث کاهش اعتماد به نفس و به تدریج مصرف کننده از اجتماع دور می شود و دچار اختلالات روحی و روانی شدید می شود .
چگونه مصرف ناس را می توان ترک کرد :
گام اول : ترک روحی و فکری خیلی مهمتر از ترک جسمی است . ترک ناس عوارضی چون بی قراری، استخوان درد ، دردهای عضلانی و کلافگی را دارد .
گام دوم : این است افراد پس از تصمیم به ترک برای طی کردن درمان از پزشک ، روانپزشک و روانشناس کمک بگیرند زیرا اصولی درمان شدن کمک می کند به کم کردن علائم مصرف
از جمله درمانها : دارودرمانی و رواندرمانی می باشد
گام سوم : مصرف کننده پس از ترک باید از رفاقت و رفت و آمد با کسانی که او را به مصرف این مواد تشویق و ترغیب می کنند خودداری کرده و سرگرمیهای مفیدی جایگزین کنند از جمله ورزش و پیاده روی باعث افزایش حس مطلوب به خود و اعتماد به نفس شده و به افراد کمک می کند تا هر چه سریعتراز وادی مصرف مواد خطرناکی چون ناس فاصله بگیرد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *