آسیب های اجتماعی اعتیاد | خانه سپید

آسیب های اجتماعی اعتیاد

ترک اعتیاد خانه سپدی : یک تصور اشتباه رایج در مورد اعتیاد به مواد مخدر این است که فقط زندگی فرد مصرف کننده را تحت تأثیر قرار می دهد. با این حال ، این تصور که آنها به جز خودشان به کسی آسیب نمی رسانند ، بهانه ای است که بسیاری از افراد معتاد برای توجیه اعتیاد خود استفاده می کنند. اعتیاد به مواد مخدر پدیده ای یک نفره نیست و تأثیر دومینویی در زندگی اطرافیان ایجاد می کند. این یک مشکل اجتماعی است که مصرف مواد مخدر را عادی می کند و افراد و خانواده های آنها را تحت تأثیر قرار می دهد.

اثرات اعتیاد به مواد مخدر

 

در نگاه اول ، به نظر می رسد که اعتیاد به مواد مخدر فقط زندگی شخصی که از آن استفاده می کند‌ را تحت تأثیر می گذارد. با این حال ، از آنجا که اعتیاد یک مسئله خانمان سوز است و می تواند تأثیرات سوئی بر جامعه ، خانواده و افراد بگذارد ، بسیار نادر است که افراد دیگر تحت تأثیر قرار نگیرند. نادیده گرفتن مسئولیت های فردی در اثر مصرف مواد مخدر می تواند بر شغل ، تحصیل فرزندان یا امنیت مالی خانواده تأثیر منفی بگذارد. تأثیر آنها همچنین می تواند در خارج از خانواده نزدیک گسترش یابد. دوستان یا اعضای جامعه که به حضور یا همراهی آنها اعتماد می کنند، می توانند از نبود آنها ضرر ببینند. انواع مختلفی از اثرات کوتاه مدت و بلند مدت سلامتی در رابطه با اعتیاد وجود دارد. اگرچه اثرات خاص بین داروها متفاوت است ، سو مصرف طولانی مدت هر ماده می تواند منجر به  بیماری مزمن شود یا بهره وری فرد را بیش از اندازه کاهش دهد.

بعضی از تاثیرات اجتماعی مصرف مواد عبارتند از:

 

دوستان یک فرد معتاد ممکن است با او قطع رابطه کنند

یک فرد معتاد، با مصرف مواد می تواند دوستان خود را از بدهد. اعتیاد اغلب باعث تیره شدن رابطه ها از جمله روابط دوستان و خانواده می شود. در دوران اعتیاد، اخلاق شخص معتاد خیلی تغییر می کند و ممکن است رفتارهای تند و زننده‌ای از خود نشان دهد ، که این امر ممکن است باعث شود برخی از افراد رابطه خود را با معتاد قطع کنند.

 

معتاد می تواند از تحصیلات عالی اخراج شود

مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی در محیط مدرسه مجاز نیست و حتی می تواند منجر به اقدامات قانونی شود. برخی از دانشجویان و حتی دانش آموزان برای کمک به آمادگی بهتر برای امتحانات، شب ها تا دیر وقت بیدار می مانند و برای هوشیار بودن از مواد مخدر مثل شیشه استفاده می کنند. دانش آموزانی که از اعتیاد رنج می برند همچنین ممکن است مواد مخدر را با خود به مدرسه ببرند. این می تواند منجر به اخراج از سیستم مدرسه شود و حتی ممکن است دستگیر شوند.

 

فرد معتاد را می توان از هر تیم یا باشگاهی که در آن عضو هستند اخراج کرد.

افراد ممکن است به منظور ارتقا عملکرد تحصیلی یا ورزشی خود و همچنین استفاده در هنگام حضور در پارتی ها و جشن های خاص ، از مواد مخدر استفاده کنند. داروها می توانند بر تنفس ، ضربان قلب ، حواس و تعادل شما تأثیر بگذارند. مصرف این مواد در حین فعالیت‌های ورزشی بسیار خطرناک است. اگر کسی بفهمد، شما از تیم خارج می شوید و حتی می توانید با پیگرد قانونی روبرو شوید.

 

یک معتاد می تواند شغل خود را از دست بدهد

کسی که از اعتیاد رنج می برد به چندین دلیل مختلف ممکن است از کار اخراج شود. اعتیاد می تواند شخصیت و خلق و خوی فرد معتاد را تغییر دهد. این امر می تواند کار کردن با چنین فردی را دشوار و تا حدودی غیرقابل پیش بینی کند. رفتن سرکار با حالت خماری یا نئشگی، می تواند زمینه ساز اخراج در اثر رفتار ناشایست باشد. عامل خماری باعث کاهش بهره‌وری می شود. همچنین غیبت و روزهای مرخصی بیماری در بین کسانی که بیش از حد از مواد مخدر استفاده می‌کنند. همه این عوامل باعث کنار گذاشتن شخص مصرف کننده می شوند.

 

علل مصرف مواد مخدر

افراد می توانند به دلایل مختلفی به مواد مخدر وابسته شوند از جمله:

 

فشار همسالان

یک معتاد ممکن است مواد مخدر را به عنوان یک رفتار عادی تلقی کند زیرا همه اطرافیان از مواد مخدر استفاده می کنند و درباره خطرات آن بحث نمی کنند. با این حال ، همچنین فردی می تواند به دلیل فشار همسالان از مواد مخدر استفاده کند. این زمانی است که شخصی یا گروهی از افراد دائماً سعی کنند شخصی را به مصرف مواد وادار کنند.

بهبود کارایی

یک شخص ممکن است در ابتدا از مواد مخدر به عنوان راهی برای بهبود عملکرد خود در ورزش یا دانشگاه استفاده کند. یک ورزشکار  ممکن است شروع به مصرف مواد مخدر کند تا عملکرد بهتری در طول مسابقات خود داشته باشند. متأسفانه ، این می تواند عواقب خطرناکی داشته باشد.

برای درمان بیماری

ممکن است شخصی که به مواد مخدر اعتیاد پیدا کرده است ، به بیماری دیگری مبتلا باشد که برای درمان خود ، مصرف مواد را شروع کرده باشد و سعی کند علائم را با استفاده از مواد مخدر درمان کند. با این حال ، این فقط می تواند امور را پیچیده تر کند.

 

چگونه  مواد مخدر را ترک کنیم؟

 

اصولا، با کمک و درمان مناسب ، شما می توانید بر اعتیاد خود غلبه کرده و بار دیگر در جامعه جای بگیرید. با توجه به روند توانبخشی مواد مخدر ، تقریباً تعداد بی شماری از افراد هستند که اقدامات لازم را برای غلبه بر اعتیاد فلج کننده خود انجام داده و حتی به یک عضو مهم برای جامعه تبدیل می شوند. متأسفانه ، اعتیاد به مواد مخدر هنوز در جامعه وجود دارد. به محض شروع اعتیاد ، ترک آن برای شما بسیار دشوار می شود. با این اوصاف ، شما مجبور نیستید به تنهایی با آن مبارزه کنید. خجالت نکشید که اعتیاد خود را به مردم بگویید. بسیاری از افراد همین اتفاق را پشت سر گذاشته اند. شما به حمایت خانواده ، دوستان و حتی متخصصانی که شما را درمان می کنند، نیاز خواهید داشت. اگر شما یا عزیزانتان از اعتیاد رنج می برید ، درخواست کمک، اولین قدم برای بهبود زندگی شما است.

کلام آخر

اعتیاد می تواند به ذهن و بدن آسیب برساند ، حتی معتادان را با اثرات منفی دائمی درگیر کند. این بیماری بالقوه کشنده می تواند بر تمام جنبه های زندگی فرد تأثیر بگذارد. همه معتادان مستحق کمک به خود هستند. مرکز ترک اعتیاد خانه سپید معتقد است که راه بهبودی برای همه معتادان منحصر به فرد است. به همین دلیل است که آنها به فرد معتاد توجه خاص نشان داده و برنامه ی منحصر به فردی را ایجاد می کنند که بهترین نتیجه را برای آنها داشته باشد. گزینه های مختلف درمانی آنها به معتادان این فرصت را می دهد تا همه علائم خود را درمان کنند و زندگی سالم خود را دوباره از نو بسازند. برای کسب اطلاعات بیشتر، با ما تماس بگیرید.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

مشکلات اعتیاد به مواد افیونی | خانه سپید

مشکلات اعتیاد به مواد افیونی ترک اعتیاد خانه سپید :یکی از قوی ترین مواد مخدرهایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

Call Now Buttonمشاوره رایگان