آنچه باید در مورد ترک مواد افیونی بدانید | خانه سپید

آنچه باید در مورد ترک مواد افیونی بدانید

هنگامی که فرد مصرف مواد افیونی را متوقف می کند ، ممکن است علائم ترک مانند بدن درد ، خستگی و حالت تهوع را تجربه کند. با گذشت زمان  این علائم کاهش می یابند و درمان های پزشکی و درمان های خانگی می توانند به شما کمک کنند.

علائم ترک مواد افیونی می تواند بسیار آزار دهنده باشد ، اما به ندرت تهدید کننده زندگی هستند. علائم ترک می تواند ساعاتی پس از آخرین دوز دارو ایجاد شود و ممکن است یک هفته یا بیشتر ادامه داشته باشد.

در صورت امکان ، افراد باید با یک متخصص همکاری کنند تا پروسه ترک شما را کنترل کنند و به تدریج مواد افیونی را کاهش دهند تا علائم کاهش یابد. داروهای جایگزین مانند متادون و بوپرنورفین می توانند به شما کمک کنند.

در این مقاله ، ما نمای کلی از ترک مواد افیونی  را ارائه می دهیم. ما همچنین توضیح می دهیم که چگونه علائم را درمان و مدیریت کنیم و برای کمک به کجا مراجعه کنیم.

متادون

 تعریف مواد افیونی

افیون ها داروهایی هستند که به طور طبیعی از گیاه خشخاش گرفته می شوند و گیرنده های مواد افیونی را روی سلول های عصبی فعال می کنند.

پزشکان برخی از مواد افیونی مانند کدئین را برای تسکین درد تجویز می کنند. برخی مواد مصنوعی نیز وجود دارند که به همان گیرنده ها متصل می شوند. به اینها مواد افیونی گفته می شود.

افراد می توانند ترک مواد افیونی را هم از مسکن های نسخه ای و هم از مصرف داروهای تفریحی تجربه کنند.

مواد افیونی برای تسکین درد موثر هستند ، اما وقتی فرد به مرور زمان آنها را مکرراً مصرف کند ، در معرض خطر وابستگی است که می تواند منجر به اعتیاد شود.

وابستگی جسمی به یک دارو به این معنی است که ساختار مغز و مواد شیمیایی مغز در یک فرد تغییر یافته است تا بتواند دارو را در خود جای دهد. با قطع مصرف مواد افیونی ، بدن او باید با نداشتن دارو در بدن سازگار شود که منجر به علائم ترک می شود.

برخی از نمونه های مواد افیونی و افیونی عبارتند از:

تریاک، مورفین، هروئین، کدئین، فنتانیلاکسی مورفون

علائم ترک مواد افیونی چیست؟

افیون ، از جمله داروهای تجویز شده و هروئین ، می تواند باعث بروز علائم ترک، درست چند ساعت بعد از آخرین دوز شود. شدت علائم فرد به دوز مواد افیونی که وی استفاده کرده است و میزان ناگهانی ترک دارو بستگی خواهد داشت.

نوع افیون همچنین بر روی علائمی که افراد تجربه می کنند تأثیر می گذارد. افیون های کوتاه اثر ، مانند هروئین ، می توانند علائم شدیدتری را در یک بازه زمانی کوتاه تر ایجاد کنند ، در حالی که افیون های با اثر طولانی مدت ، مانند متادون ، ممکن است از آخرین دوز تا 30 ساعت طول بکشد تا علائم ایجاد شود.

علائم در نتیجه سم زدایی بدن از دارو رخ می دهد. علائم رایج عبارتند از:

دل درد، اضطراب، افزایش ضربان قلب، تب و لرز، تهوع و استفراغ، اسهال، لرزش و افسردگی

روش های مقابله

همراه با پیروی از توصیه های متخصصان پزشکی ، افراد می توانند اقدامات زیر را برای کاهش علائم ترک انجام دهند:

آبرسانی: در طی ترک ، ممکن است فرد مایعات بدن را از طریق عرق و اسهال از دست بدهد. نوشیدن آب زیاد برای هیدراته شدن بدن مهم است. بهتر است نوشیدنی هایی را که حاوی الکترولیت هستند مانند آب نارگیل انتخاب کنید.

تغذیه: اگر افراد مقادیر زیادی مواد افیونی مصرف کرده باشند ، ممکن است در هنگام ترک کمبود برخی مواد مغذی را داشته باشند. خوردن طیف وسیعی از غذاهای غنی از مواد مغذی ، به ویژه غذاهایی که دارای مقدار زیادی کلسیم ، منیزیم و پتاسیم هستند ، ممکن است در هنگام بهبودی به بدن کمک کند.

حمام گرم: استحمام گرم می تواند دردهای عضلانی و دردهای بدن را تسکین دهد. افزودن نمک می تواند به تسکین عضلات و تأمین منیزیم کمک کند. با این حال ، افراد باید از حمام گرم در هنگام تب خودداری کنند و به جای آن از کمپرس آب گرم برای تسکین دردهای عضلانی استفاده کنند.

ورزش: ورزش سبک یا متوسط ​​ممکن است به کاهش برخی علائم ترک کمک کند. با ورزش اندورفین آزاد می شود که باعث بهبود خلق و خو و کاهش اضطراب می شود. ورزش همچنین ممکن است به کاهش احساس تحریک کمک کند.

حواس پرتی: علائم ترک مواد افیونی می تواند بسیار ناخوشایند باشد. یافتن فعالیت هایی که ذهن را از این علائم دور می کند می تواند موجب تسکین شود. تماشای یک فیلم خنده دار ، خواندن کتاب یا حضور در کنار خانواده یا دوستان حمایت کننده می تواند موثر باشد.

عوارض احتمالی

ترک افیون می تواند بسیار ناخوشایند باشد ، اما به طور کلی تهدید کننده زندگی نیست. در برخی موارد ، عوارض ممکن است بروز پیدا کنند، و این می تواند بسیار جدی باشد.

ترک افیون می تواند باعث استفراغ شدید و اسهال شود. بدون درمان ، این علائم می توانند کشنده باشند زیرا باعث کمبود آب بدن می شوند و می توانند سطح سدیم را در خون افزایش دهند. در بعضی موارد ، این می تواند منجر به نارسایی قلبی شود . مهم است که افراد برای پیشگیری از عوارض در هنگام ترک مواد افیونی از یک متخصص بهداشت و درمان کمک بگیرند.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

افراد باید در هنگام قطع مصرف مواد افیونی به پزشک خود مراجعه کنند تا راهنمایی شوند. یک پزشک قادر خواهد بود با توجه به سابقه پزشکی ، نوع مواد افیونی مورد استفاده و مدت زمانی که از آنها استفاده می کند ، یک برنامه درمانی متناسب با فرد را ارائه دهد. ممکن است یک پزشک برای کاهش علائم ترک و تسهیل روند سم زدایی نیاز به تجویز داروی دیگری داشته باشد.

کلام آخر

ترک افیون می تواند طیف وسیعی از علائم ناخوشایند ایجاد کند. ترک مواد افیونی به ندرت تهدید کننده زندگی است ، اما عوارض آن خطرناک هستند و باید مراقبت ‌های لازم  در این دوره صورت گیرد.

بسته به اینکه کدام مواد افیونی مصرف کرده اند ، ممکن است علائم اولیه را بین 6 تا 30 ساعت پس از مصرف آخرین دوز، دریافت کنند. سپس ممکن است 72 ساعت پس از آخرین دوز ، علائم بیشتری را تجربه کنند . این علائم می توانند تا یک هفته ادامه داشته باشند.

مهم است که افراد در هنگام ترک مواد افیونی از یک متخصص پزشکی راهنمایی بگیرند. یک پزشک قادر خواهد بود هر داروی لازم را فراهم کند و فرد را از نظر علائم عوارض تحت نظر دارد. برای مشاوره گرفتن از یک متخصص  می‌توانید با کلینیک ترک اعتیاد خانه سپید در ارتباط باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

آیا ماری جوانا سلول های مغزی را از بین می برد؟

آیا ماری جوانا سلول های مغزی را از بین می برد؟ درمان اعیتاد خانه سپید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Call Now Buttonمشاوره رایگان