علائم و نشانه های اعتیاد به مواد مخدر و الکل | خانه سپید

علائم و نشانه های اعتیاد به مواد مخدر و الکل

 

ترک اعتیاد خانه سپید : شناسایی فرد معتاد به مواد مخدر یا الکل بدون درک علائم اعتیاد ، دشوار است. اختلالات مصرف مواد می تواند نوع نگاه ، نحوه عملکرد و احساس آنها را تغییر دهد و علائم سو مصرف مواد مخدر می تواند ماهیتی جسمی ، رفتاری و روانی داشته باشد.

خوشبختانه برای اعضای خانواده و دوستان نگران ، بسیاری از ویژگی های اعتیاد به راحتی قابل شناسایی است و بسیاری از انواع اعتیاد به مواد مخدر دارای علائم و نشانه های مشابه هستند. اگر کسی بتواند علائم اعتیاد را تشخیص دهد ، ممکن است بتواند به دوست یا یکی از اعضای خانواده که با این بیماری دست و پنجه نرم می کند کمک کند.

 

علائم فیزیکی

اگر کسی مواد مخدر یا الکل مصرف می کند ، ممکن است علائم جسمی زیادی از سو مصرف مواد مخدر در فرد ظاهر شود.

 

از جمله شایع ترین علائم جسمی اعتیاد عبارتند از:

 

آبریزش مکرر بینی

لرزش یا تشنج

از دست دادن هماهنگی جسمی

بی حالی شدید

گشاد یا تنگ شدن مردمک چشم

چشم های پرخون

تغییرات در وزن

تغییر در اشتها و عادات غذایی

الگوی خواب نامنظم

عدم رعایت بهداشت شخصی

 

 

چشم های پرخون

مصرف مواد و الکل می تواند اثرات بی شماری بر روی چشم داشته باشد که به راحتی قابل پنهان شدن نیست. از اندازه مردمک چشم گرفته تا قرمزی ، چشم آنها می تواند مشخص کند که چه موادی را استفاده می کنند. از آنجا که داروها و الکل بر انتقال دهنده های عصبی در مغز تأثیر می گذارند ، برخی از تأثیرات می توانند باعث آشکار شدن علائم جسمی از جمله تغییر در چشم شوند.

 

کاهش ناگهانی وزن

کم و زیاد شدن وزن از عوارض جانبی رایج مصرف مواد مخدر و الکل است ، اگرچه تغییرات وزن بسته به داروی مورد استفاده متفاوت است. برخی از مواد مانند ماری جوانا اشتهای فرد را افزایش می دهد و باعث می شود بیش از حد معمول غذا بخورد. برعکس ، شخصی که با اعتیاد به ماده محرکی مانند کوکائین ، آدرال ، مت آمفتامین روبرو است ممکن است به سرعت لاغر شود.

 

تغییر در الگوی خواب

کسی که با اختلال در مصرف مواد روبرو است ممکن است الگوی بی خوابی یا پرخوابی (یعنی خواب زیاد) را تجربه کند. آنها ممکن است نتوانند یک برنامه خواب ثابت را حفظ کنند و ممکن است در طول روز در زمان های غیرمعمول بخوابند یا شب نتوانند بخوابند. این علامت اعتیاد ممکن است در طی درمان در یک مرکز توانبخشی رفع شود.

 

تغییرات در پوست

با استفاده مکرر از دارو ، فرد ممکن است تغییراتی در چهره خود مانند زردی ، آکنه یا رنگ پریدگی مشاهده کند. علاوه بر این ، کسی که مواد مخدر تزریق می کند ممکن است در پوست او علائم ترک ، زخم ، دلمه یا کبودی ایجاد شود.

 

بهداشت شخصی ضعیف

برای شخصی که به مواد مخدر یا الکل اعتیاد دارد معمول است که از ظاهر و عادات طبیعی نظافت خود غافل شود. بهداشت دندان ، استحمام و نظافت عمومی جسمی ممکن است برای افرادی که معتاد و خمار هستند از اولویت های اصلی نباشد.

 

علائم رفتاری

علاوه بر تغییر در شکل ظاهری ، فردی که از مواد مخدر یا الکل سو استفاده می کند ممکن است الگوهای رفتاری وی تغییر کند. برخی از مهم ترین آنها عبارتند از:

 

تغییر در فعالیت ها یا سرگرمی ها

کاهش مشارکت در فعالیت های خانوادگی

عملکرد ضعیف در محل کار یا تحصیل

دروغ مکرر ، عدم صداقت یا فریب

مسائل حقوقی

رفتار پنهانی

بی توجهی به مسئولیت ها

مسائل مالی

 

 

رفتار پنهانی

از بین علائم رفتاری سو مصرف مواد مخدر ، رفتار پنهانی ممکن است یکی از رایج ترین علائم باشد. کسی که با اعتیاد دست و پنجه نرم می کند ممکن است به طور فزاینده ای از نزدیکان خود دور شود و غالباً به دنبال حفظ حریم شخصی یا برای تهیه و یا استفاده از مواد مخدر باشد.

کناره گیری از دیگران

انزوای اجتماعی ، عاطفی و ذهنی از علائم رایج است که کسی برای اعتیاد به مواد مخدر یا الکل به کمک نیاز دارد . افرادی که با اختلال مصرف مواد روبرو هستند ممکن است خود را از شریک زندگی ، دوستان یا اعضای خانواده خود جدا کنند تا اعتیاد خود را مخفی نگه دارند و از سوال در مورد تغییرات جسمی غیرقابل توضیح ، مانند علائم پیگیری یا کاهش وزن ، یا رفتارهای عجیب و غریب سر باز زنند.

 

بی توجهی به مسئولیت ها

اگر کسی معتاد باشد، ممکن است از مسئولیت های روزمره خود مانند حضور در محل کار یا مدرسه ، خانه یا مراقبت از فرزندان چشم پوشی کند. آنها ممکن است در به خاطر سپردن جزئیات قرارهای مهم با مشکل روبرو شوند یا قاطعانه مهلت های قانونی یا تعهدات را نادیده بگیرند.

 

مشکلات مالی

اعتیاد به مواد مخدر بسته به ماده مورد استفاده می تواند بسیار پرهزینه باشد. ممکن است شخصی برای حفظ اعتیاد به مواد مخدر به طور مکرر درخواست کند از دوستان یا اعضای خانواده خود پول قرض بگیرد یا دارایی خود را بفروشد.

علائم روانشناختی

مصرف مواد مخدر می تواند تغییراتی در الگوهای فکری ، نگرش ، اعتقادات و اولویت های فرد داشته باشد.

برخی از رایج ترین علائم روانشناختی اعتیاد به مواد مخدر و الکل عبارتند از:

 

تغییر در ویژگی های شخصیتی

بیماری روانی مانند افسردگی یا اضطراب

افکار پارانوئید ، ترسناک یا وسواسی

تصویر منفی از خود

نگرش خلاف بینانه

کمبود انگیزه

تغییرات ناگهانی خلق و خوی

 

تغییرات خلقی غیرقابل توجیه از رایج ترین علائم روانشناختی هشدار دهنده است شخصی است که با اعتیاد دست و پنجه نرم می کند. وقتی فرد نعشه است ، ممکن است بیش فعال ، با محبت یا تحریک پذیر باشد. به محض از بین رفتن علائم و نشانه های ترک ، ممکن است عصبانی ، تحریک پذیر شود و حتی فحاشی کند.

 

پارانویا

افکار پارانوئید در میان افرادی که با اختلالات مصرف مواد مخدر و الکل دست و پنجه نرم می کنند معمول است. افرادی که از مواد مخدر استفاده می کنند ممکن است به اطرافیان خود بی اعتماد شوند و نسبت به خانواده و دوستانشان بسیار شکاک و بددل شوند. در طول درمان اعتیاد ، توهمات پارانوئید را می توان از طریق گزینه های مشاوره مانند رفتار درمانی شناختی برطرف کرد.

 

کمبود انگیزه

کسی که با اختلال مصرف مواد دست و پنجه نرم می کند ، ممکن است احساس کند که برده بیماری خود است ، حتی در صورت تلاش نمی تواند مواد مخدر را متوقف کند. احساس ناامیدی و عجز ممکن است همراه با علائم ترک مانند بی حالی شدید باشد ، که باعث می شود کسی احساس بی انگیزگی کند یا نتواند بر اعتیاد غلبه کند.

 

تحریک پذیری

تغییرات شدید خلق و خوی در میان افرادی که با اختلالات مصرف مواد دسته و پنجه نرم می کنند، بسیار رایج است. با این حال، مانند سایر تغییرات خلقی ناشی از مصرف مواد ، احساس تحریک پذیری را می توان در مشاوره فردی توسط یک درمانگر برطرف کرد

 

گزینه های درمان اعتیاد

اعتیاد به مواد مخدر و الکل یک بیماری می باشد ، اما قابل درمان است. درمان اعتیاد در کلینیک های سم زدایی ، مراکز سرپایی و مراکز ترک اعتیاد کامل ارائه می شود ، اما کیفیت درمان در بین این مراکز بسیار متفاوت است.

درمان ایده آل برای اختلالات مصرف مواد شامل ترکیبی از مشاوره فردی و مراقبت های بالینی است که در اکثر برنامه های توانبخشی از مولفه های اصلی هستند. کلینیک ترک اعتیاد خانه سپید، یک برنامه مداوم درمانی را ارائه می دهد که به مشتریان امکان می دهد تا به سرعت بهبود یابند. اگر شما یا یکی از عزیزانتان در حال جنگیدن با اعتیاد هستید و می خواهید آن را شکست دهید،  با این مرکز در ارتباط باشید. مشاوران در دسترس هستند تا به سوالات شما در مورد اعتیاد و درمان پاسخ دهند. برای شروع درمان جامع اختلالات مصرف مواد ، همین امروز تماس بگیرید.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

مشکلات اعتیاد به مواد افیونی | خانه سپید

مشکلات اعتیاد به مواد افیونی ترک اعتیاد خانه سپید :یکی از قوی ترین مواد مخدرهایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Call Now Buttonمشاوره رایگان