مشکلات اعتیاد به مواد افیونی | خانه سپید

مشکلات اعتیاد به مواد افیونی

یکی از قوی ترین مواد مخدرهایی که برای انسان شناخته شده است ، داروهای افیونی می باشند. مسلماً، تریاک قدیمی ترین مواد افیونی در جهان است و تقریبا در یک مقطعی از تاریخ ، بسیار کاربردی بوده است. این دارو ، از طریق دریای مدیترانه ، از کشور های خاورمیانه چون افغانستان ، در جهان پخش و توزیع می شود. این منطقه ، امروزه بیشترین خشخاش را در جهان پرورش می دهد.

مشکلات اعتیاد به مواد افیونی
مشکلات اعتیاد به مواد افیونی

در دهه 1800 دانشمندان شروع به آزمایش بیشتر با این ماده مخدر محبوب سنتی کردند و اولین مواد افیونی ، یعنی مسکن هایی را که مستقیماً از تریاک گرفته شده بود را درست کردند. سپس مسکن کدئین و بعد هروئین و دیگر مواد افیونی از خشخاش مشتق شد. از مورفین اغلب در جنگ های داخلی استفاده می شد و بسیاری از سربازان به آن اعتیاد پیدا کردند. هروئین به عنوان ابزاری برای درمان درد شدید به وجود آمد و همچنین اعتیاد آور بود. یکی از مهم ترین ویژگی های مواد افیونی این است که چه کم چه زیاد مصرف کنید، سریع شما را معتاد می کنند.

هم اکنون مصرف مواد افیونی و مواد مخدر مصنوعی در ایالات متحده به میزان اپیدمی رسیده است ، تعداد مرگ و میر در بقیه کشورها نیز به دلیل مصرف‌ بیش از حد مواد افیونی در حال افزایش است. مت نیز ، به ویژه در اواخر دهه 90 و اوایل سال 2000 ، جان بسیاری را گرفته است ، اما مواد افیونی همچنان به عنوان اعتیاد آورترین و بیشترین ماده اعتیاد آور در كنار نیكوتین و الكل شناخته شده اند.

اطلاعات بیشتر
ترک تریاک | بهترین مرکزترک تریاک در ایران | خانه سپید

مواد افیونی پتانسیل بالایی در ایجاد اعتیاد در برخی افراد دارند ، حتی اگر داروها به طور مناسب تجویز شده و طبق دستورالعمل مصرف شوند.  افرادی که معتاد می شوند ممکن است مصرف و استفاده از این داروها را نسبت به سایر فعالیت های زندگی خود در اولویت قرار دهند ، که اغلب بر روابط حرفه ای و شخصی آنها تأثیر منفی می گذارد.

مشکلات اعتیاد به مواد افیونی

مواد افیونی احساس شادابی و خوشی موقتی به افراد می دهند

این یکی از دلایل اصلی اعتیاد افراد به هرگونه مواد مخدر یا الکل است ، اما این واقعیت که مواد افیونی باعث ترشح زیاد دوپامین در مغز می شوند ، یک مورد قانع کننده برای کسانی است که معتاد به این مواد هستند. این بدان معنی است که ، با شروع تأثیر دارو بر روی مغز ، یک احساس شادی و سرخوشی در شما به وجود می آید. این پاسخ شیمیایی بدن شما به داروهای موجود در سیستم شماست. شما احساس خوشبختی می کنید ، بسیار خوشحال هستید ، و تمایل دارید که همیشه در این موقعیت بمانید.

در صورت قطع مصرف دارو علائمی مانند  افسردگی و اضطراب ، استفراغ ، لرز و تب غیر عادی نیست. مواد افیونی طبیعتاً مسکن درد هستند. در مورد خواص تسکین دهنده درد ، مواد افیونی یک داروی ایده آل تلقی می شوند: ماده ای که نه تنها خود درد را درمان می کند ، بلکه در واقع باعث می شود احساس بهتری داشته باشید. بسته به نوع دارو ، نحوه مصرف و سن فرد ، اثرات مصرف مواد افیونی به طور کلی از پانزده تا نود دقیقه ادامه خواهد داشت و تاثیرات طولانی تری هنگام استنشاق کردن دارو تجربه می شود.

اطلاعات بیشتر
آسیب های اجتماعی اعتیاد | خانه سپید

 

مواد افیونی کار خود را انجام می دهند

مورفین، یک افیون طبیعی است و در نوع خود به شدت اعتیاد آور است. با این حال ، در صورت استفاده صحیح ، مرفین می تواند درد را تسکین داده و مدیریت درد را برای بیماران در کل آسان کند. اگر پزشک برای شما مورفین تجویز کرده است ، اطمینان حاصل کنید که تمام دستورالعمل های مربوط به نامه را دنبال کنید. سو مصرف مورفین تضمینی برای اعتیاد بعدی است. مورفین فقط با نسخه پزشک در دسترس است.

 

مواد افیونی بر مغز شما تأثیر می گذارند

 

هم انسان و هم حیوانات دارای گیرنده های افیون در مغز هستند. این گیرنده ها به عنوان مکان هایی برای فعالیت انواع مختلف مواد افیونی مانند هروئین و مورفین عمل می کنند. مواد افیونی و با اتصال به گیرنده های خاص در مغز و تقلید از اثرات مواد شیمیایی تسکین دهنده درد که به طور طبیعی تولید می شوند ، عمل می کنند. این داروها به گیرنده های افیون در مغز ، نخاع و سایر مکان های بدن متصل می شوند. این مانع درک درد می شود. مواد افیونی می توانند باعث احساس شادی شوند . هنگامی که مغز شما شادی فوری را تجربه می کند ، قابل درک است که شما به هر آنچه که مسبب این لذت ناگهانی و شدید شده، دوباره روی بیاورید. اعتیاد به مواد افیونی می تواند افراد را وادار کند تا روز خود را صرفاً متمرکز بر مصرف و استفاده از آنها کنند.

 

تأثیرات مواد افیونی فقط ذهنی نیستند

اعتیاد به مواد افیونی می تواند مشکلات سلامتی تهدید کننده زندگی ، از جمله خطر اوردوز را ایجاد کند. اوردوز مواد افیونی در مواردی اتفاق می افتد که دوزهای بالای این مواد باعث کند شدن تنفس یا متوقف شدن آن می شود و در صورتی که بیش از حد فوری درمان نشود منجر به بیهوشی و مرگ می شود. در صورت مصرف بیش از حد مواد مخدر ، یا در صورت ترکیب مواد افیونی با داروهای دیگر (به ویژه داروهای آرامبخش بنام بنزودیازپین ها) ، هر دو مخدر قانونی و غیرقانونی خطر اوردوز را دارند.

اطلاعات بیشتر
همه چیز درباره اختلالات اضطرابی | خانه سپید

کلام آخر

تنها راه برای غلبه بر یک بحران یا خطر، قبل از اینکه شرایط از هر طریقی به شما آسیب برساند، کمک گرفتن فوری است. اعتیاد به مواد مخدر در واقع بحرانی است که کشور با آن دست و پنجه نرم می کند.  مرکز بهبود اعتیاد خانه سپید، به افراد معتاد به مواد مخدر خدمات تخصصی ارائه می دهد. اگر شما یا یکی از عزیزانتان احساس می کنید ممکن است به مواد مخدر اعتیاد پیدا کرده باشند ، امروز با ما تماس بگیرید. طیف گسترده ای از خدمات ما شما را به سمت یک سبک زندگی سالم و هوشیار راهنمایی می کند و شما را ترغیب می کند به یاد داشته باشید که بهبودی همیشه ممکن است.

 

 

 

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

نقش ورزش در بهبود روند درمان | خانه سپید

نقش ورزش در بهبود روند ترک زمانی که بیش از حد از مواد مخدر و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

Call Now Buttonمشاوره رایگان