خانه سپید

ترک دیازپام: چگونه از دیازپام جدا شویم و به بهبود روحی برسیم

زمان مطالعه: 4 دقیقه

ترک دیازپام

دیازپام یا والیوم نوعی داروی از دسته بنزودیازپین ها است. این دارو برای درمان اختلالات اضطرابی، اسپاسم عضلانی، اختلالات تشنجی و سندرم ترک الکل استفاده می شود.

استفاده مزمن یا طولانی از بنزودیازپین ها مانند دیازپام می تواند منجر به افزایش میزان تحمل، وابستگی و اعتیاد شود. هنگامی که سطح قابل توجهی از وابستگی فیزیکی و جسمی نسبت به این دارو ایجاد شد، فرد ممکن است با قطع مصرف دارو، علائم ترک دیازپام را تجربه کند.
اثرات ترک در افراد مختلف متفاوت است و می تواند ناخوشایند باشد و حتی در بعضی موارد خطرناک است. اثرات احتمالی شامل لرزش، اضطراب، گیجی و تشنج است.

از زمان شروع مصرف تا تصمیم برای ترک، جدول زمانی ترک حاد دیازپام می تواند تا 3 یا 4 هفته طول بکشد. اگرچه افرادی که سو مصرف یا استفاده مزمن از دیازپام می کنند، به احتمال زیاد علائم ترک را تجربه خواهند کرد، اما افرادی که از این دارو برای مدت 2 تا 4 هفته استفاده کرده اند نیز ممکن است علائمی داشته باشند.

ترک دیازپام
ترک دیازپام

علائم ترک دیازپام و جدول زمانی

علائم و نشانه های ترک دیازپام مشابه علائمی است که در زمان ترک الکل تجربه شده است. علائم و اثرات ترک دیازپام شامل بی قراری، تحریک پذیری، گرفتگی عضلات، استفراغ، تعریق، سردرد، لرزش، اضطراب، تنش، گیجی و بی خوابی است. در موارد شدیدتر، علائم ترک دیازپام با شخصیت زدایی، بی حسی، سوزن سوزن شدن اندام ها، حساسیت بیش از حد و حتی تشنج مشخص می شود.
اگر بیش از 2 هفته دیازپام مصرف کرده اید، بهتر است از کاهش دارو استفاده کنید تا ریسک ابتلا به اثرات حاد ترک را به حداقل برسانید. مرکز ملی PTSD یک برنامه کاهش یافته را با دوز شروع 25-30٪ کمتر از آنچه اخیرا استفاده شده است را پیشنهاد می کند و به دنبال آن مصرف دارو 5-10٪ روزانه یا هفتگی کاهش می یابد.

اطلاعات بیشتر
ترامادول: کاربرد، اثرات، و مسائل اطراف این دارو (مزایا، ریسک‌ها، تجربه‌ها)

ترک طولانی مدت

اگر عادت مصرف بنزودیازپین ها را ترک کنید، ممکن است به سندرم ترک حاد (PAWS) یا ترک طولانی مدت دچار شوید. PAWS مجموعه علائمی است که می تواند هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها پس از قطع مصرف دارو ادامه داشته باشد.

این علائم معمولا در خارج از بازه زمانی معمول برای ترک ظاهر می شوند. به نظر می رسد از بین بسیاری از مواد سو مصرف شده، مصرف بنزودیازپین بیشترین خطر ابتلا به سندروم ترک حاد یا PAWS را دارد.
علائم PAWS در افراد مختلف، متفاوت است، اما به طور کلی شامل موارد زیر است:
مشکل در یادگیری ، حل مسئله ، یا به خاطر سپردن.
• تحریک پذیری
• اضطراب
• افسردگی
• ولع و هوس.
• مشکلات خواب
• مشکل در کنترل استرس
عوامل تاثیرگذار بر شدت علائم ترک
عوامل مختلفی بر چگونگی بروز علائم ترک دیازپام در یک فرد تأثیر می گذارد، از جمله:
• شدت اعتیاد و مصرف
• دوز مصرفی دیازپام
• چه مدت شخص از دیازپام سو مصرف کرده است.
• وضعیت سلامت روان
• سلامت جسمانی
• مصرف همزمان مواد مخدر دیگر
در ادامه علائم آورده شده، یک جدول زمانی کلی برای چگونگی ترک دیازپام آورده شده است. با این حال، به دلیل نیمه عمر طولانی آن، ممکن است علائم طولانی مدت وجود داشته باشد که برای چندین ماه ادامه خواهد داشت.

جدول زمانی ترک دیازپام

هفته اول
از آنجا که والیوم یک دارو با اثر طولانی مدت است، ممکن است علائم ترک شما یک هفته طول بکشد. علائم اولیه ممکن است شامل افزایش ضربان قلب، فشار خون و دما باشد.
هفته دوم
در هفته دوم ترک، علائم شما ممکن است به به اوج خود برسد. علائم می تواند شامل لرزش، اضطراب، گمراهی، تعریق، تحریک، توهم و تشنج باشد.
هفته سوم و چهارم
تقریبا پس از یك ماه، علائم شما به طرز چشمگیری بهبود یافته است و یا كاملا فروكش كرده است.

اطلاعات بیشتر
ترک مواد افیونی: راهنمایی‌ها و موفقیت‌ها ترک افیونی

عوارض پزشکی

یکی از بهترین راه ها برای کاهش احتمال بروز علائم پر خطر ترک، ورود به یک مرکز درمانی حرفه ای است. نگران کننده ترین عوارض پزشکی ترک، تشنج است زیرا می تواند باعث آسیب غیر قابل برگشت به مغز شود. علاوه بر این، اگر تشنج مربوط به ترک را تجربه کنید، در صورت ترک مجدد از دارو، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای تشنج باشید.

در این مسیر متخصصین و مشاورین در مرکز ترک اعتیاد خانه سپید برای خدمت رسانی به شما آماده هستند.


علیرغم استفاده گسترده از بنزودیازپین ها، این داروها دارای تعدادی ریسک برای سلامتی هستند. کاربران ممکن است در معرض آسیب، مسمومیت و سایر عوارض قرار بگیرند. یکی از بهترین راه ها برای کاهش احتمال بروز علائم حاد ترک، کمک گیری از یک مرکز درمانی حرفه ای است.

متخصصان پزشکی می توانند در حین ترک از سلامت شما اطمینان حاصل کنند و می توانند منابعی که برای انتقال به درمان نیاز دارید برای شما فراهم کنند و از حاد شدن شرایط شما جلوگیری می کنند.

سم زدایی از دیازپام

سم زدایی والیوم فرآیند دفع دارو از بدن مصرف کننده است. هدف از سم زدایی والیوم حذف داروها از بدن، در حالیکه علائم ترک را همزمان به حداقل برساند.
سم زدایی از والیوم می تواند بدون راهنمایی پزشکی خطرناک باشد. بیشتر مصرف کنندگان دیازپام که مایل به ترک هستند برنامه سم زدایی را دنبال می کنند که به تدریج، معمولا به صورت هفتگی، دوزهای آنها را کاهش می دهند.

این موضوع علائم ناخوشایند ترک را به حداقل می رساند و از عوارض خطرناک مانند تشنج نیز جلوگیری می کند. شدت اعتیاد بزرگترین عامل در طول مدت سم زدایی است. کسانی که اعتیاد شدیدتری دارند مدت زمان بیشتری در سم زدایی سپری می کنند زیرا کاهش ناگهانی دوزهای والیوم باعث بروز علائم حاد ترک می شود.

اطلاعات بیشتر
استرس و افسردگی بعد از ترک ماری جوانا

بازگشت از سو مصرف والیوم

درمان برای هر کسی که با اعتیاد به والیوم دست و پنجه نرم می کند، صرف نظر از شرایط و زمینه، در دسترس است. بسته به نیاز شما، انواع مختلفی از درمان وجود دارد. برای پرداخت هزینه های درمان کمک مالی نیز وجود دارد. اولین قدم فقط تصمیم گیری برای ترک اعتیاد است.
منظور از درمان اعتیاد به دیازپام این است که ترک مواد مخدر را تا حد ممکن آسان کند. اگر آماده دریافت کمک برای دستیابی به زندگی بدون دیازپام هستید،

یک ارائه دهنده خدمات درمانی می تواند به شما کمک کند بهترین گزینه های درمانی متناسب با نیازهای شما را انتخاب کنید. برای شروع بهبودی می توانید با متخصصین و مشاورین در مرکز ترک اعتیاد خانه سپید برای خدمت رسانی به شما آماده هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonمشاوره رایگان