دسته آموزش

زاناکس (آلپرازولام) و عواقب سو مصرف آن | خانه سپید

زمان مطالعه: 5 دقیقه

زاناکس (آلپرازولام) و عواقب سو مصرف آن

آرامش چیزی است که این روزها سخت به دست می آید ، اما مردم می توانند راه‌هایی برای رسیدن به آن پیدا کنند. برخی از افراد سعی می کنند از طریق فعالیت هایی مانند پیاده روی ، یوگا ، مدیتیشن ، گوش دادن به موسیقی ، انجام کارهای هنری و … به آرامش ذهنی برسند. بعضی از افراد مانند مصرف کنندگان مواد مخدر ، شیوه های ناسالم و اشتباهی را برای رسیدن به آرامش  انتخاب می کنند. برای برخی ، مصرف یک ماده مخدر، روشی برای آرام شدن است. بدیهی است که این روش، شیوه سالم برای رسیدن به آرامش نیست ، اما کسانی که به مصرف این مواد عادت دارند، نمی دانند که این کار تا چه حد می تواند اشتباه و خطرناک باشد. یکی از موادی که به دلیل ایجاد اثرات آرامش بخش، به محبوبیت زیادی رسیده است ، زاناکس است. امروز ، می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم “زاناکس چیست؟” و اگر به طور مکرر استفاده شود چه عوارضی در پی خواهد داشت؟

زاناکس (آلپرازولام) و عواقب سو مصرف آن
زاناکس (آلپرازولام) و عواقب سو مصرف آن

زاناکس چیست؟

 زاناکس یک داروی تجویز شده است که برای درمان اضطراب و علائمی که منجر به حملات عصبی می شوند، استفاده می شود. این نام تجاری داروی آلپرازولام است . این دارو در گروه داروهایی است که به عنوان بنزودیازپین شناخته می شوند. زاناکس یا آلپرازولام تنها داروی تجویز شده روان درمانی در ایالات متحده است.

دارو باعث کاهش میزان هیجان در مغز می شود. افرادی که از اضطراب رنج می برند ، اغلب هیجان غیر طبیعی در مغز را تجربه می کنند. این دارو بر سیستم عصبی مرکزی مغز تأثیر می گذارد تا میزان هیجان غیر طبیعی رخ داده را کاهش دهد. زاماکس میزان ماده شیمیایی طبیعی آزاد شده در مغز به نام اسید گاما-آمینوبوتیریک (GABA) را افزایش می دهد. این دارو ، همانطور که قبلاً اشاره کردیم ، برای مبارزه با اختلالات اضطرابی استفاده می شود. با این حال ، این دارو در چند سال گذشته به یک داروی بسیار رایج برای سو مصرف افراد تبدیل شده است.

اطلاعات بیشتر
کراک: تعریف، اثرات، و مسائل مرتبط با این نوع مواد مخدر

سو مصرف زاناکس

متأسفانه ، سو مصرف زاناکس به یک روند بسیار رایج و محبوب تبدیل شده است. مردم دوست دارند از این داروی تجویز شده به دلیل اثرات سریع و آرامش بخش آن استفاده کنند. افرادی که بیش از حد از این دارو استفاده می کنند، اغلب نوجوانان ، دانشجویان دانشگاه یا جوانان هستند. از آنجا که این گروه از افراد هنوز در حال رشد هستند ، در معرض خطر اضطراب بیشتری نسبت به افراد بزرگ تر هستند. این بدان معنا نیست که تمام افرادی که زیاد از این دارو استفاده می کنند ، دارای اختلالات اضطرابی هستند. برخی از افراد می توانند دارو را از والدین خود بدزدند یا حتی در مورد اضطرابشان به پزشک خود دروغ بگویند. نکته مهم این است که اگر به مدت زیاد از این دارو استفاده کنید ، به دلیل تأثیر این دارو بر مغز شما ، ممکن است دچار اختلال اضطرابی شوید.

یک واقعیت ترسناک در مورد سو مصرف آلپرازولام این است که تعداد افراد سو مصرف کنندگان این دارو بین سال های 1998 و 2008 تقریباً سه برابر شده است. آمار نگران کننده دیگر در مورد سو مصرف آلپرازولام این است که بیش از 1.2 میلیون ER به سو مصرف داروهای تجویزی مربوط است و 10٪ از این حوادث مربوط به سو استفاده از زاناکس می باشد. در سال 2011 ، بیش از 123،744 مراجعه کننده به اورژانس به دلیل سو مصرف زاناکس وجود داشته ، که این آمار تقریباً دو برابر 5 سال قبل بوده است. وقتی کسی به زاناکس اعتیاد پیدا کند ، می تواند حداقل یک یا حتی همه این علائم را ببیند:

اطلاعات بیشتر
چگونه میل به مصرف سیگار را هنگام ترک کنترل کنیم؟ | خانه سپید

افسردگی

اضطراب

پرخاشگری

تکانشگری

تجارب روان پریشی

سو مصرف این دارو چگونه آغاز می شود؟

در واقع می تواند بسیار ساده باشد. شخص می تواند آن را از جعبه مخصوص داروهای والدین خود بدزدد. حتی برخی از دانشجویان دانشگاه این دارو را با الکل مخلوط می کنند تا یک  لذت و سرخوشی زیاد را تجربه کنند. راه دیگر این است که این دارو بیش از دوز مورد نظر مصرف شود. گاهی اوقات ممکن است فرد برای مقابله با اضطراب خود خیلی به دارو تکیه کند. اگرچه این دارو برای سرکوب اختلالات اضطرابی و علائم تجویز می شود ، اما دوزهای مصرفی محدودیت دارند. حتی استفاده از یک قرص بیش از مقدار توصیه شده می تواند سو مصرف از آن دارو محسوب شود. تکیه کردن بر این دارو به عنوان یک عصا، در هر زمان که احساس اضطراب می کنید می تواند منجر به اعتیاد شود.

علائم  اوردوز زاناکس

همانطور که گفته شد، زاناکس برای درمان اختلالات اضطرابی شدید است و دارویی نیست که افراد برای اهداف تفریحی از آن استفاده می کنند. اگر فردی بیش از حد از این دارو استفاده کند ، می تواند تحمل در برابر آن ایجاد کند. تحمل زمانی اتفاق می افتد که فرد باید دوز بالاتری از دارو مصرف  کند تا به همان اثری برسد که برای اولین بار تجربه مصرف، رسیده است. هرچه تحمل فرد بیشتر باشد ، دوز بیشتری نیز برای دریافت اثرات مطلوب نیاز دارد. قسمت ترسناک این است که هرچه دوز دارو بیشتر باشد ، احتمال اوردوز نیز بیشتر است. هنگامی که کسی بر اثر مصرف بی رویه آلپرازولام، اوردوز می کند ، به دنبال این علائم باشید:

اطلاعات بیشتر
چگونگی حفظ هوشیاری بعد از ترک تخصصی مواد مخدر| خانه سپید

خستگی مفرط

گیجی

اختلال در هماهنگی

لکنت زبان

کما

اینها علائم نشان دهنده اوردوز در شخصی است که بطور مکرر و بی رویه  قرص آلپرازولام خورده است. در ادامه، علائم ترک این دارو را با هم مرور خواهیم کرد.

ترک زاناکس

وقتی کسی مصرف یک ماده مخدر را متوقف کند ، چیزی به نام ترک را تجربه خواهد کرد. ماندن روی ترک سخت است و حتی می تواند برای افراد غیر قابل تحمل باشد. این تلاش نهایی بدن برای وادار کردن فرد به استفاده مجدد از مواد مخدر / الکل است. هنگامی که فردی آلپرازولام را ترک کرد ، یک یا چند مورد از این علائم را مشاهده خواهد کرد:

اضطراب

انقباض

تعریق

حالت تهوع / استفراغ

کاهش وزن

میگرن

نوسانات خلقی

افسردگی

از دست دادن حافظه

ضعف / خستگی

بی اشتهایی

کلام آخر

اعتیاد به زاناکس با کسی شوخی ندارد و ممکن است همه کسانی که بیش از حد از آن استفاده می کنند را به دام بیندازد. اگرچه این ماده اغلب در افراد به صورت تفریحی استفاده قرار می شود  امل هر کسی ، پیر یا جوان ، که دارای اختلالات اضطرابی است ، بسیار مستعد سو مصرف زاناکس است. اگر شما یا یکی از آشنایان از اعتیاد به زاناکس رنج می بردد ، از کمک گرفتن برای ترک آن نترسید. اولین قدم در بهبود اعتیاد ، اعتراف به وجود مشکلی است. اعتراف اعتیاد هیچ مشكلی ندارد زیرا اعتیاد یك بیماری است نه یك انتخاب. بنابراین نترسید و به منظور کمک همین حالا با کلینیک ترک اعتیاد خانه سپید، با داشتن کادری متخصص و سابقه درخشان در زمینه ترک مواد مخدر و الکل تماس بگیرید.

‫2 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonمشاوره رایگان