مواد اعتیاد آرو

هروئین چیست؟ شناخت کامل از ترکیبات، اثرات و تأثیرات آن بر سلامت

زمان مطالعه: 4 دقیقه

تعریف هروئین

اعتیاد یک ناتوانی روانشناختی و جسمی هنگام قطع مصرف یک ماده شیمیایی ، دارو ، فعالیت یا ماده است . صطلاح اعتیاد فقط به وابستگی به موادی مانند کوکائین یا الکل اشاره ندارد. فردی که نمی تواند مصرف یک دارو یا ماده شیمیایی خاص را متوقف کند ، به ماده اعتیاد دارد. برخی از اعتیاد ها همچنین ناتوانی در توقف مشارکت در فعالیت هایی مانند قمار ، غذا خوردن یا کار را شامل می شود. در این شرایط ، فرد دچار اعتیاد رفتاری می شود. هر ساله اعتیاد به الکل ، دخانیات ، داروهای غیرمجاز و مواد افیونی مثل هروئین، 740 میلیارد دلار هزینه درمان ، از دست دادن کار و اثرات جرم برای اقتصاد ایالات متحده افزایش می یابد.

تعریف هروئین
تعریف هروئین

هروئین یکی از خطرناک ترین و اعتیاد آورترین موادی است که شناخته شده است. این ماده یک داروی نسبتاً ارزان قیمت است ، اما کسانی که معتاد می شوند می توانند صدها دلار در روز برای این عادت هزینه کنند. در ادامه بیشتر با این دارو آشنا خواهیم شد:

هروئین یک داروی افسرده‌کننده است که سرعت بدن و مغز را کاهش می دهد. این یکی از گروه داروهایی به نام افیون است که از خشخاش گرفته می شود. برخی دیگر از داروهای افیونی از جمله مرفین ، کدئین ، پتیدین و متادون برای کنترل درد از نظر پزشکی تجویز می شوند ، اما از نظر قانونی نمی توان از هروئین استفاده کرد. هروئین یک مخدر نیمه مصنوعی است که به طور شیمیایی پردازش شده است، سریع وارد مغز می شود و اثر فوری ایجاد می کند.

رایج ترین روش های استفاده از هروئین

فهرست

اطلاعات بیشتر
شیشه چیست؟ شناخت کامل از ترکیبات، اثرات و تأثیرات آن بر سلامت روان و جسم

تزریق داخل وریدی ، عضله (استفاده عضلانی یا IM) یا زیر پوستی یا زیرجلدی، استنشاق پودر از طریق بین، دود کردن آن که شامل گرم کردن آرام هروئین روی فویل و استنشاق دود و بخارات از طریق لوله‌ است.

ظاهر هروئین

در شکل خالص خود ، هروئین یک پودر سفید و تلخ است که در آب حل می شود. رنگ و قوام هروئینی که در خیابان فروخته می شود، بسته به نحوه ساخت و افزودن مواد افزودنی متفاوت است. هروئین خیابانی ممکن است به صورت پودر سفید ، ماده ای قهوه ای و گاهی دانه ای یا صمغ چسبنده قهوه ای تیره باشد. خلوص هروئین در هر گروه متفاوت است. برخی از مواد افزودنی مانند شکر ، نشاسته یا شیرخشک برای افزایش وزن در خرده فروشی استفاده می‌کنند. برای افزایش اثرات هروئین ممکن است داروهای دیگری نیز اضافه شود.

اثرات حین استفاده

اثراتی که در حین استفاده احساس می شود می تواند هم مطلوب باشد و هم نامطلوب. برای بیشتر افرادی که از هروئین استفاده می کنند ، اثرات مطلوب شامل احساس رفاه و خوشبختی است. اثرات، بسته به عواملی مانند سلامت فرد ، مقدار مصرف شده و مصرف سایر داروها متفاوت است.

اثرات مضر

> خواب آلودگی

> حالت تهوع و استفراغ

> تنفس کم عمق

>ضربان قلب آهسته

> خارش

> یبوست

>کوچکتر شدن مردمک

> تاری دید

>افسردگی

>خطر ابتلا به عفونت های باکتریایی و انتقال ویروس از طریق خون مانند هپاتیت B ، هپاتیت C و HIV از طریق تزریق و اشتراک تجهیزات تزریق.

اثرات طولانی مدت

تحقیقات با استفاده از اسکن مغزی نشان می دهد که استفاده منظم و طولانی مدت از هروئین منجر به تغییراتی در نحوه کار مغز می شود. در حالی که تأثیر این تغییرات کاملاً مشخص نیست ، این تحقیق نشان می دهد که ممکن است ماهها یا سالها طول بکشد تا مغز پس از قطع مصرف هروئین توسط فرد ، به عملکرد طبیعی خود بازگردد.

اطلاعات بیشتر
الکل و تأثیرات اجتماعی: چگونه این ماده به فرهنگ و جامعه تأثیر می‌گذارد؟

مصرف‌کنندگان هروئین

هروئین توسط طیف وسیعی از افراد از گروههای مختلف فرهنگی ، اجتماعی ، اقتصادی و سنی استفاده می شود. مصرف کنندگان برای اولین بار در سنین نوجوانی یا 20 سالگی هروئین مصرف می‌کنند، اما بیشتر افرادی که به طور منظم هروئین مصرف می کنند بیش از 30 سال دارند.

آیا هروئین اعتیاد آور است؟

مصرف منظم هروئین در طی دو تا سه هفته منجر به اعتیاد می شود. علائم اعتیاد عبارتند از:

• استفاده از هروئیت بیش از مدت زمان برنامه ریزی شده

• تمایل به ترک یا کاهش هروئین ، یا تلاش ناموفق برای ترک آن

• عدم انجام مسئولیت در محل کار ، مدرسه یا خانه در نتیجه‌ی استفاده از مواد افیونی

• ادامه روند استفاده از مواد افیونی با وجود پیامدهای منفی اجتماعی ناشی از مصرف آن

•دست کشیدن از فعالیتهایی که زمانی لذت بخش بودند

• نیاز به مصرف بیشتر دارو برای داشتن همان اثر

• احساس ناخوشایند در هنگام قطع ناگهانی مصرف مواد افیونی

همه افرادی که هروئین مصرف می کنند، معتاد نمی شوند. برخی افراد بدون افزایش دوز ، فقط در مواردی مانند آخر هفته ها از این دارو استفاده می کنند. با این حال ، با استفاده منظم ، میزان مصرف افزایش پیدا می کند و برای دستیابی به همان اثرات ، به مقدار بیشتری دارو نیاز دارند. این امر منجر به وابستگی جسمی به هروئین می شود. وقتی کسی به هروئین وابسته شد ، قطع استفاده از آن بسیار دشوار است. افرادی که به مدت طولانی از هروئین استفاده کرده اند اغلب می‌گویند که مصرف این دارو دیگر هیچ لذتی برای آنها ندارد. آنها برای جلوگیری از عوارض ترک و کنترل میل به مصرف مواد مخدر به استفاده از هروئین ادامه می دهند.

اطلاعات بیشتر
متادون چیست؟ شناخت کامل از مخاطرات و فواید این ماده در درمان و کاهش وابستگی

آیا این دارو خطرناک است؟

هروئین به دلایل مختلفی خطرناک است. فوری ترین خطر، اوردوز است. در اوردوز مواد افیونی ، تنفس کند شده و ممکن است کاملاً متوقف شود. فردی که بیش از حد مصرف کرده بیهوش است و نمی تواند بیدار شود و پوستی سرد ، مرطوب و مایل به آبی دارد. اگر فردی بیش از حد هروئین مصرف کرده است ، بلافاصله با 911 تماس بگیرید. در حالی که منتظر رسیدن کمک پزشکی هستید ، می توانید از کیت نالوکسون خود استفاده کنید تا اثرات مصرف بیش از حد را به طور موقت معکوس کنید.

غلبه بر اعتیاد یک راه طولانی است. پشتیبانی می تواند کمک زیادی به موفقیت هرچه بیشتر روند بهبودی کند. بسته به نوع اعتیاد ، بسیاری از سازمان ها می توانند به افرادی که دچار اعتیاد شده‌اند، کمک کنند. اگر خودتان و یا شخصی را می‌شناسید که اعتیاد دارد ، برای اطلاعات درمان محرمانه با مرکز بستری ترک اعتیاد خانه سپید تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonمشاوره رایگان