ارتباط بین اعتیاد به مواد مخدر و فقر | خانه سپید

ارتباط بین اعتیاد به مواد مخدر و فقر

از گذشته تا به حال، این باور وجود دارد که  اعتیاد به مواد مخدر و فقر با هم ارتباط دارند. باور اینکه کسی که شغل یا درآمد درست و حسابی ندارد و می تواند از عهده هزینه مواد مخدر خود بر بیاید، سخت تر است. در برخی موارد ، اعتیاد باعث فقر می شود ، نه برعکس. با این حال ، ارتباط بین اعتیاد به مواد مخدر و فقر پیچیده تر از آن است.

کسانی که زندگی فقیرانه ای دارند و مواد مخدر مصرف می کنند، دسترسی کمتری به مراکز توان بخشی و کمپ های ترک اعتیاد برای درمان وضعیت خود دارند که این امر مشکلات جدی برای جوامع ایجاد می کند.

فقر و ترک اعتیاد به مواد مخدر

یکی از ویران کننده ترین مشکلات در هنگام توجه به  فقر و اعتیاد به مواد مخدر ، عدم دسترسی به توانبخشی و بهبود است. در صورت عدم وجود منابع مالی ، دسترسی به یک مرکز توانبخشی وجود ندارد ، که می تواند فرد را در معرض خطر مرگ ناشی از اوردوز یا خارج شدن از کنترل قرار دهد. کسانی که در فقر زندگی می کنند، صرفاً به این دلیل که توانایی پرداخت هزینه های کمپ و مراکز ترک اعتیاد را ندارند ، شانس کمتری برای بهبودی و ترک دارند.

همچنین ، کسانی که در فقر زندگی می کنند و در تلاشند که مصرف مواد را کنار بگذارند،  اغلب وارد کار خرید و فروش مواد می شوند. مردم در مناطق فقیرنشین بر این باورند که با فروش مواد مخدر می توانند پول خوب در زمان خیلی کم به دست آورند. برای شخصی که عادت به داشتن پول زیاد ندارد ، بدست آوردن چند صد هزار تومان در روز با فروش مواد مخدر بسیار جذاب است.

سلامت روان و فقر

عامل دیگری که باید در نظر گرفت این است که بسیاری از افراد در جوامع فقیر دسترسی قابل توجهی به برنامه های سلامت روان ندارند. در حقیقت بسیاری از افراد می توانند با مشکلات روحی و روانی زندگی کنند و حتی نمی دانند که این مشکلات چقدر جدی هستند. یک مثال خوب در این مورد استرس / اضطراب است.  در بین جوامع بی پول ، فقر باعث افزایش استرس می شود. استرس به عنوان یک عامل خطر برای سو مصرف مواد و بازگشت مجدد پس از درمان شناخته شده است. نگرانی در مورد چگونگی تهیه خانه ، غذا و سایر نیازهای اساسی باعث ایجاد استرس فوق العاده ای می شود. وقتی برای تأمین هزینه های زندگی خود تلاش می کنید ، وسوسه بزرگی وجود دارد که به مواد مخدر یا الکل روی می آورید تا به طور موقت از مشکلات خود فرار کنید.

 یکی دیگر از مشکلات رایج بهداشت روان در جوامع فقیر ، افسردگی است که به دلیل نبود پول و سایر مواردی که در نتیجه بی پولی به وجود می آید ، است. تشخیص، استرس ، اضطراب ، افسردگی هرچه باشد ، این یک واقعیت شناخته شده است که بسیاری از این افراد برای مقابله با این مشکلات از مواد استفاده می کنند. اگر موسسات بهداشت روان بهتر در محله های فقیرنشین وجود داشته باشد، می تواند به کاهش میزان سو مصرف مواد مخدر و الکل کمک کند.

آموزش و اعتیاد به مواد مخدر

در گذشته ، بسیاری از افراد تصور می كردند كه افراد تحصیل كرده و دارای مدرک دانشگاهی و شغل موفق نمی توانند به مواد مخدر اعتیاد پیدا كنند. اما امروزه این گفته درست نیست. زیرا مواد مخدر روی هر سن و هر قشری، از مهندس گرفته تا دکتر، پیر گرفته تا جوان، تحصیل کرده با بی سواد، تأثیر می گذارد. اگر چه نمی توان با قطعیت گفت، اما خطر اعتیاد به مواد مخدر یا الکل برای افراد بی سواد تحصیل بیشتر است.

اپیدمی مواد افیونی به ما نشان داده است که افراد با هر سطح اجتماعی و اقتصادی می توانند درگیر اعتیاد به مواد مخدر شوند. اخبار مداوم در مورد مرگ افراد مشهور در اثر مصرف بیش از حد مواپ ، نمونه ای است که نشان می دهد اعتیاد به کسی رحم نمی کند. در حالی که خطر اعتیاد برای افراد بی سواد یا کسانی که ترک تحصیل می کنند بیشتر است ، والدین برای محافظت از آنها باید بدانند که بچه هایشان با چه کسانی  معاشرت می کنند. در این محیط هیچ کس در امان نیست.

اعتیاد به مواد مخدر و فقر: یافتن راه حل ها

در مسئله فقر، داشتن یک شغل با درآمد معقول، کمک می کند تا رابطه بین اعتیاد به مواد مخدر و فقر پایان یابد. داشتن دلیلی برای هر روز بیدار شدن و درآمد شخصی خود می تواند احساس ارزشمندی در مردم ایجاد کند. داشتن شغل همچنین می تواند به افراد کمک کند تا از مناطق فقیرنشین ، جایی که مصرف مواد مخدر معمول است ، بیرون بیایند. البته ادامه تحصیل، یک روش عالی برای کمک به مردم برای نجات از فقر است ، که این مورد فقط در خانواده های پولدار می تواند اتفاق بیفتد. داشتن الگوهای خانوادگی قوی که فرزندانشان را به مدرسه ترغیب می کند می تواند نسل بعدی مردم را از فقر خارج کند.

کلام آخر

فاکتورهای زیادی روی شخصی که از مواد مخدر یا الکل استفاده می کند، تأثیر می گذارد. از تحصیلات گرفته تا سابقه خانوادگی و ژن ها ، برخی بیشتر از دیگران مستعد ابتلا به اعتیاد هستند. تردیدی وجود ندارد که اعتیاد به مواد مخدر و فقر با هم مرتبط هستند. چه فقر قبل از اعتیاد به مواد مخدر باشد چه بعد ، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ترک اعتیاد برای افراد بی پول، بسیار دشوارتر از کسانی است که از لحاظ مالی در موقعیت خوبی هستند. عدم دسترسی به  مراكز توانبخشی كه در آن بتوانند از اعتیاد به مواد مخدر رهایی یابند، یكی از بزرگ‌ترین مشكلات جامعه ما در نبرد با مواد مخدر است. با این حال، اگر از اعتیاد رنج می برید و می خواهید ترک کنید، ما به شما کلینیک ترک اعتیاد خانه سپید را معرفی می کنیم، این مرکز با داشتن سابقه درخشان و کادر مجرب و متخصص در زمینه ترک اعتیاد، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است. برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

مشکلات اعتیاد به مواد افیونی | خانه سپید

مشکلات اعتیاد به مواد افیونی ترک اعتیاد خانه سپید :یکی از قوی ترین مواد مخدرهایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Call Now Buttonمشاوره رایگان